Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upadek Erasmusa to nie koniec zagranicznych wycieczek studentów

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Ogromny cień padł na program wymiany studenckiej Erasmus. ...
Ogromny cień padł na program wymiany studenckiej Erasmus. ... archiwum MM, Piotr Kalsztyn
Młodzi ludzie chcący wyjechać za granicę, mają go czym zastąpić.

W ostatni czwartek (4 września) poinformowaliśmy o upadku Erasmusa. Najbardziej popularny program wymiany studenckiej miałby zbankrutować. Chociaż nikt nie potwierdził, że Erasmus przestanie istnieć, to można być pewnym, że czekają go poważne zmiany. Z programu obecnie korzysta około 150 tysięcy studentów rocznie, którzy dostają stypendia na studia w 33 krajach Europy (Czytaj więcej: Koniec programu Erasmus. Nie ma pieniędzy na zagraniczne wymiany studentów)

Zdolny student nie ma się jednak o co martwić. Jeśli tylko chce, może śmiało wyjechać za granicę, korzystając z innych programów. Jednym z nich są praktyki zagraniczne i wolontariaty organizowane przez AIESEC. Organizacja studencka pomaga w zdobywaniu doświadczenia już od 60 lat.

- 12 miesięcy spędzonych w odległym i bardzo różniącym się od Polski kraju nauczyło mnie samodzielności, wrażliwości kulturowej i umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego, o których nawet bym w Polsce nie pomyślała - mówi Joanna, która zaliczyła praktyki w Jordanii. - Inny język, religia, kultura i wygląd były barierami często ciężkimi do przezwyciężenia. A jednak życie w świecie arabskim przyniosło mi dużo frajdy i radości. Zawodowo zdobyłam zarówno wiedzę jak i pierwsze doświadczenia w pracy w dziale HR oraz branży telekomunikacyjnej.

- Najczęściej studenci wybierają Indie, Chiny, Ukrainę, Japonię i kraje Ameryki Południowej - mówi nam Małgorzata Tłuczykont z AIESEC Katowice UE.

Można wyjechać, korzystając z jednego z dwóch programów: wolontariatu lub praktyk. Wolontariat jest opcją dla maturzystów i studentów wszystkich lat studiów. Doświadczenie nie jest wymagane. Wolontariat to przede wszystkim edukacja kulturowa, nauka języków, praca z dziećmi czy profilaktyka AIDS/HIV. - Podczas wolontariatu zazwyczaj firma opłaca jedzenie, transport i mieszkanie - tłumaczy nam Małgorzata. Pobyt trwa z reguły od 6 do 8 tygodni.

Praktyki przeważnie są roczne. Ich uczestnicy zarabiają na swoje potrzeby sami. Szkolić można się w małych i średnich przedsiębiorstwach, ale też w międzynarodowych korporacjach. W takich działach jak marketing, finanse, PR, HR czy IT. Wymagane jest minimum trzymiesięczne doświadczenie zawodowe.

Właśnie ruszyła jesienna rekrutacja na zagraniczne praktyki i wolontariat organizowana przez AIESEC Katowice Uniwersytet Ekonomiczny, która potrwa do 12 października tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto