MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W szkole będzie...restauracja. Nowa inwestycja w PZS w Bieruniu

Magdalena Kutynia
W powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu kończone są już prace nad dwiema inwestycjami: pracownią gastronomiczną i pomieszczeniem imitującym salę obsługi gości. Kiedy uczniowie będą mogli z tego korzystać?

W Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu trwa budowa nowoczesnej pracowni gastronomicznej wraz z pomieszczeniem imitującym salę restauracyjną. - W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęto w naszej szkole kształcenie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych - mówi Bogumiła Stachura, kierownik szkolenia praktycznego PZS. - Zrodziło to potrzebę wybudowania na terenie szkoły dwóch pracowni: gastronomicznej oraz obsługi gości - dodaje. Inwestycję tę realizuje starostwo powiatowe. - Postanowiliśmy przeznaczyć na ten cel 570 tys. zł, ale chcemy wyposażyć pracownię w sprzęt najwyższej klasy, porównywalny do tego, na jakim pracuje się obecnie w światowych restauracjach - mówi Arkadiusz Grygierek, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich i Inwestycji.- Nszzym celem jest umożliwienie uczniom zapoznania się z takim wyposażeniem kuchni, jaki używany jest w profesjonalnej gastronomii. Dzięki temu, po zakończeniu edukacji będą w pełni gotowi do podjęcia pracy w zawodzie - dodaje.

Pracownia gastronomiczna wyposażona będzie w kompletne stanowiska do przyrządzania potraw i napojów. Składać się ma z pięciu wysepek przeznaczonych do wykonywania czynności kuchennych, wyposażonych w ceramiczną kuchenkę. Nad każdą z nich powieszony będzie nowoczesny okap. Głównym elementem wyposażenia sali będzie jednak piec konwekcyjno-parowy, na którym jednocześnie gotować można wiele potraw. - Wszystkie meble, blaty i zlewozmywaki wykonane będą ze stali nierdzewnej - mówi Grygierek. - Chcemy też kupić innowacyjną zmywarkę, która czyści naczynia w dwie minuty - dodaje. Zgodnie z najwyższymi standardami restauracyjnymi, w pracowni zainstalowane będą: separator tłuszczu oraz wentylacja mechaniczna. - Na liście specyfikacji znajdują się roboty kuchenne, miksery, blendery i cała masa innych urządzeń kuchennych - wymienia Bogumiła Stachura.

Co o tej inicjatywie myśli młodzież? - Zawsze marzyłem by zostać kucharzem - mówi Tomasz Dłużyk, piętnastoletni bierunianin. - Od kiedy dowiedziałem się o nowym kierunku nauki w PZS-ie i o warunkach, jakie szkoła chce stworzyć dla uczniów tego zawodu, nie mam wątpliwości, gdzie się będą uczył w przyszłym roku - cieszy się.

Obie pracownie oddane do użytku będą najprawdopodobniej w grudniu. Zakończył się właśnie pierwszy etap inwestycji, związany z pracami budowlanymi. - Pomieszczenia organizowaliśmy od podstaw - mówi Grygierek. - Najpierw wyburzaliśmy stare ściany, gdyż według projektu, z trzech sal lekcyjnych powstać miały dwa dość duże pomieszczenia. Remont był gruntowny. Skuwane były stare posadzki, położona została nowa glazura, pomieszczenia są już przygotowane do montażu sprzętu - wymienia. Etap ten kosztował prawie 200 tys. zł.Roboty zostały już odebrane.W najbliższych dniach rozstrzygnie sięprzetarg na wyposażenie pracowni.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W szkole będzie...restauracja. Nowa inwestycja w PZS w Bieruniu - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto