Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Kopalnia Guido zaprasza na poziom 320

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Wycieczka wgłąb zabrzańskiej ziemi to historyczna przeprawa od drewnianych podpór węglowych stropów aż do potężnych kombajnów Alpina. W Guido pokonacie ją w dwie godziny!

Czy książę Guido Henckel von Donnersmarck przypuszczał kiedykolwiek, że jego kopalnia, w zaledwie 150 lat od uruchomienia stanie się jednym z najbardziej nietypowych muzeów w Europie?

W ponad rok od uruchomienia Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, turyści mają szansę poznać ją jeszcze lepiej. A raczej głębiej... Oto, na ich ciekawość otwierają się niezbadane czeluści poziomu 320 - najgłębszego szlaku turystycznego w Europie!

- Trasa liczy łącznie dwa kilometry, ma swoje kulminacyjne punkty, które na pewno przyciągną miłośników ekstremalnych wrażeń, jak chociażby wyrobiska o wysokości niespełna jednego metra, zabezpieczone drewnianymi obudowami - mówi MM Silesii

Dariusz Walerjański

, pełnomocnik ds. powołania Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki. - Poziom 320 będzie jednak rozbudowany. W 2010 roku zamierzamy oddać w ręce turystów kolejne atrakcje, między innymi kolejkę, którą będą mogli przemierzać podziemne chodniki oraz symulator podziemnego wstrząsu, pozwalający doświadczyć na własnej skórze, jak wielce niebezpieczną była i jest praca w górnictwie - uchyla rąbka kopalnianej tajemnicy Walerjański.

Czytaj więcej: Dariusz Walerjański: Zabrze trafi na listę UNESCO!

Na uroczystości otwarcia głębszego poziomu kopalni Guido pojawili się między innymi: poseł Mirosław Sekuła, wicewojewoda Zbyszek Zaborowski oraz walcząca zaciekle o fundusze dla Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki, prezydent Zabrza

Małgorzata Mańka-Szulik

.

- To wielka chwila dla nas wszystkich. Kolejny raz udaje nam się uruchomić coś, o czym w fazie początkowej nikt nie myślał, jako o czymś dochodowym. Tymczasem przykład ostatniego roku i tysięcy turystów, którzy odwiedzili kopalnię Guido daje nam jasno do zrozumienia, że nasz wybór był właściwy - mówiła podczas otwarcia poziomu 320 zabrzańska prezydent.

Tuż po uroczystym przecięciu wstęgi przez przedstawicieli lokalnych władz, dziennikarze zabrani zostali w podróż po historii technik wydobywczych w górnictwie węglowym. U boku dyrektora kopalni,

Eugeniusza Kentnowskiego

, mogliśmy poznać sposób w jaki zabezpieczano ściany wydobywcze przed zawaleniem, jak dokonywano odwiertów, dlaczego tak ważne w kopalni są kierunki przepływu powietrza oraz jak pracuje, wykorzystywany także współcześnie, potężny kombajn wydobywczy marki Alpina...

Te i inne atrakcje czekają na głodnych wrażeń turystów. Poziom 320 można odwiedzać przez cały rok, w dniach od środy do piątku (od 9.00 do 13.30), w soboty i niedziele (od 12.00 do 16.30). Uprzednio należy dokonać rezerwacji biletów. Podróż przez historię górnictwa zajmuje co najmniej 120 minut. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie kopalni: www.kopalniaguido.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto