Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawodzie: Wystawa prac Erwina Sówki [Zdjęcia]

Mareva
Mareva
22 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Katowicach-Zawodziu otwarto wystawę Erwina Sówki – malarza intuicyjnego, emerytowanego górnika KWK Wieczorek, jedynego żyjącego twórcy pierwszego trzonu Grupy Janowskiej.

Wystawa obrazów namalowanych przez artystę w ciągu ostatnich 2 lat została otwarta w ubiegły piątek o godzinie 17.30 w Miejskim Domu Kultury Zawodzie. Przybyłych gości przywitali Erwin Sówka, dyrektor MDK Zawodzie i kurator wystawy Sonia Wilk. Po uroczystym powitaniu wszyscy przybyli zostali zaproszeni na projekcję lirycznej opowieści Adama Sikory o życiu i twórczości artysty. Salę projekcyjną udekorowano nastrojowo i przygotowano poczęstunek, a wokół na ścianach umieszczono kartki z najnowszego kalendarza Krzysztofa Kuca , który został wydany z okazji 180-lecia kopalni Wieczorek i jubileuszu Nikiszowca, gdzie tle erotycznych obrazów Erwina Sówki umieszczono spracowanych górników.

Nie obyło się również bez przysłowiowej lampki wina i śląskiego kołocza. Na uroczystość przybył też grafik Jan Nowak działający drugiej połowie XX wieku w amatorskiej grupie plastycznej „Gwarek 58”. Przygotował on dla Erwina Sówki niespodziankę, a mianowicie podarował mu wykonany przez siebie linoryt. Nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie przy zebranych gościach.

Na wystawie nie zabrakło również Moniki Pacy, mecenas sztuki i twórczyni prywatnej galerii sztuki współczesnej "Szyb Wilson" oraz fundacji EKO-ART SILESIA, organizatorki Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej "NIKISZ-FOR", którego pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku w Nikiszowcu.

Erwin Sówka urodził się w 1936 roku w Giszowcu. Przygodę z malarstwem rozpoczął gdy miał 15 lat, wtedy to wstąpił do ogniska plastycznego w Katowicach. Kiedy miał 16 lat namalował swój pierwszy obraz. W 1956 roku wstąpił do koła malarzy działającego przy Domu Kultury KWK Wieczorek , zwanego w późniejszym czasie od miejsca swego powstania grupą janowską. W kole tym działał tworzył jeden z najbardziej znanych prymitywistów, przywódca janowskiej gminy okultystycznej – Teofil Ociepka. Postacią która wywarła znaczny wpływ na twórczość artysty był Bolesław Skulik, uczeń Ociepki. Wprowadził on młodego wówczas malarza w arkana sztuki tajemnej i wzbudził zainteresowanie teozofią.

Twórczość Sówki jest oryginalna, jedyna w swoim rodzaju. Na jego obrazach dominuje kobiece ciało i erotyzm. Bliskie jego sercu kobiety mają obfite kształty i otoczone są aurą tajemniczości. Często umieszcza je na tle górniczych familoków i w mistycznym świecie w cywilizacjach z przeszłości.

W 1989 roku Erwin Sówka przeszedł na zasłużoną emeryturę. O jego twórczości nakręcono już kilka filmów telewizyjnych w tym komedię "Angelus" z 2001 w reżyserii Lecha Majewskiego. Twórca posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. Obecnie tworzy i mieszka na dziesiątym piętrze wieżowca w katowickiej dzielnicy Zawodzie.

Wystawę można oglądać do 20 lutego 2010 roku.


MMSilesia: Nasze akcje, relacje i patronaty



Nowy dworzec PKP i tunel pod Katowicami?

Zebraliśmy dla Was wszystkie Fotodeje MM!

Elektrociepłownia pod skrzydłami MMSilesia.pl
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto