MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Haja w Rondzie Sztuki! [Zdjęcia]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Jak wygląda młody śląski design w odniesieniu do naszego regionu? Można się o tym przekonać odwiedzając Rondo Sztuki, w którym od wczoraj wystawione są prace Kolektywu Haja. Czym zajmuje się Haja i jakie są jej prace?

Zapowiadali, że zrobią dużą haję i wiele szumu.. i im się to udało. Kolektyw Haja spełnił swoje obietnice. Nie było jednak żadnej awantury, a ciekawy i oryginalny projekt artystyczny Kolektywu. Było o nich już głośno wcześniej, gdy powstali, a wczorajszą wystawą udowodnili, że mają ciekawe pomysły i pewnie usłyszymy o nich jeszcze nie raz.

Kolektyw Haja tworzy siedmiu młodych artystów - Joanna Sowula, Matylda Sałajewska, Ronnie Deelen, Natalia Jakóbiec, Kasia Pełka, Marcin Krater oraz Bartek Sasim - którzy działają w podobnych obszarach designu, a wspólnie chcą pokazać nieoczywiste i zaskakujące sposoby na promocję Śląska, jego tradycji, mentalności oraz historii właśnie poprzez design.

Zobacz również: Kolekcja Silesiana i szlak architektury modernistycznej, czyli Dyplomy 2009

Wczoraj była możliwość, aby zobaczyć rękawiczki w kształcie serca, które to nawiązują do powiedzenia "Serce na dłoni", usiąść w fotelu w kształcie kluski śląskiej, której dywan imituję sos lub sprawdzić węglową poduszkę.

- Chcemy poprzez naszą działalność odciążyć obraz Śląska, zmienić sposób jego postrzegania, a jednocześnie wykorzystując i bawiąc się stereotypami nadać śląskiej ziemi przyjazne cechy i stworzyć współczesny design - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesia Matylda Sałajewska.

Wczorajszy wernisaż przyciągnął wielu ludzi | Fot. Krzysztof Gierak

Spotkanie kilka minut po godzinie 20 otworzył rektor ASP, prof. Marian Oslislo, który po krótkiej przemowie zaprosił na scenę w Oku Miasta, artystów tworzących Kolektyw Haja. Projekt, jak i okoliczności jego powstania przedstawiła wszystkim Joanna Sowula z pomysłu której powstała Haja. Zapalnikiem do założenie Kolektywu Haja było stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury przyznane Joannie Sowuli na zrealizowanie kolekcji śląskich ciuchów nietypowych. Artystka postanowiła zaprosić do akcji inne osoby działające w podobnych obszarach designu.

- Rzeczy, które realizuję polegają na odwróceniu funkcji charakterystycznych elementów kojarzonych ze Śląskiem. To gra na zasadzie skojarzeń, które chcę zmienić, tzn: węgiel kojarzy się z czymś brudnym i twardym, więc robię z niego poduszkę, która jest miękka i miła w dotyku; kluska śląska staje się wygodnym fotelem w zestawie z sosem służącym jako dywanik, a koszula hawajska zamiast palm ma dymiące kominy - wyjaśnia Matylda Sałajewska, a Joanna Sowulska dodaje - Żeby mówić o Śląsku nie zawsze trzeba sięgać do historii. Zakładam, że nasze pokolenie współtworzy tradycję tak samo jak ten, kto wymyślił kiedyś Familok - dodaje Joanna Sowulska.

Przybyli z zaciekawienim oglądali pomysły młodych designerów | Fot. Krzysztof Gierak

Już nie długo ruszy strona www kolektywu, na której będzie można kupić rzeczy zaprojektowane przez grupę oraz zobaczyć ich najnowsze pomysły. Po wernisażu dalszą część wieczoru uświetniły występy Maceo Wyro, którego możemy znać choćby z grupy Niewinni Czarodzieje, Ronnie i Scarhand.


MMSilesia: Imprezowy rozkład jazdy



Repertuary filmowe

Spektakle teatralne

Festiwale, festiwale

Imprezy
do rana

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto