MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

IPN inicjuje Rok Kultury Niezależnej w Katowicach

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Gdyby nie kultura, magiczna siła woli, która pomogła przetrwać ideałom, PRL trwałby pewnie nadal. To właśnie dzięki zamknięciu systemu na wolność artystycznej myśli, system padł. Co zawdzięczamy kulturze "podziemia" dowiemy się podczas obchodów Roku Kultury Niezależnej.

Podczas niedawnej konferencji prasowej w "areszcie" pod siedzibą IPN w Katowicach przedstawiciele tej instytucji poinformowali o włączeniu się śląskiego oddziału w organizację imprez w ramach Roku Kultury Niezależnej.

Katowicom w udziale przypadnie tak zwana "sztuka przy Kościele". O imprezach w ramach projektu poinformował Bogusław Tracz, historyk z Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.

- Już w latach 70. XX w. nastąpiło zbliżenie Kościoła i środowisk twórczych. Oficjalna polityka kulturalna państwa nie sprzyjała działaniom wychodzącym poza ramy zakreślone przez cenzurę, zwłaszcza jeśli chciano nawiązywać do tradycji religijnej i patriotycznej. Zbliżeniu twórców i Kościoła sprzyjały również zmiany, które zachodziły w samym Kościele po Soborze Watykańskim II. Artyści, literaci i ludzie nauki, którzy nie chcieli pogodzić się z lansowaną oficjalnie wizją kultury, w której miejsce wartości chrześcijańskich i narodowych zajął internacjonalizm i walka klas, znaleźli w Kościele sprzymierzeńca i sojusznika - wyjaśniają pomysłodawcy projektu przybliżającego rolę Kościoła w kształtowaniu kultury niezależnej PRL.

Wśród pozostałych projektów w ramach Roku Kultury Niezależnej, które przygotują miasta z całej Polski znalazły się m.in.: literatura niezależna, fotografia, teatr, bardowie, satyra i karykatura, radio podziemne czy niezależna muzyka młodzieżowa.

Szczegóły obchodów RKN znajdziecie na oficjalnej stronie przedsięwzięcia: www.kultura-niezalezna.pl.


Kultura niezależna w Kościele - katowickie obchody Roku Kultury Niezależnej:

10 grudnia 2009 r. - wystawa „Kultura niezależna w Kościele lat 80.” Celem wystawy będzie pokazanie związków Kościoła i ludzi tworzących szeroko pojętą „kulturę niezależną” w latach 80. XX w. Zaprezentowane zostaną najważniejsze inicjatywy realizowane we współpracy Kościołem, w tym: działalność KIK-ów, duszpasterstw akademickich i środowisk twórczych, wystawy prac plastycznych, wernisaże i udział artystów-plastyków w działalności Kościoła, koncerty piosenki religijnej i poezji śpiewanej itp. Częstochowa, Jasna Góra

10 grudnia 2009 r. - konferencja popularnonaukowa „Kościół a kultura niezależna”. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa oraz koncert muzyki poważnej. Częstochowa, Jasna Góra

Styczeń/luty 2010 - trzy panele dyskusyjne (Katowice, Kraków, Warszawa) z udziałem organizatorów i uczestników inicjatyw kulturalnych w kościołach.



MMSilesia: Imprezowy rozkład jazdy



Repertuary filmowe

Spektakle teatralne

Festiwale, festiwale

Imprezy
do rana

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto