Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Dziś tablice dla mieszkańców, jutro dla turystów

Redakcja
W Katowicach pojawiły się nowe tablice ogłoszeniowe. W założeniu mają być pomostem na linii miasto - mieszkańcy. Jeszcze większe zmiany przyniesie rok 2009, kiedy to wdrożony ma być system identyfikacji wizualnej miasta.

Dwadzieścia nowych tablic pojawiło się w katowickich parkach. To nowy projekt Urzędu Miasta, mający ułatwić komunikację mieszkańcom. W jaki sposób?

- Są to ogólnodostępne, darmowe tablice ogłoszeniowe dla mieszkańców. W mieście wiele jest płatnych słupów ogłoszeniowych, brakowało ich bezpłatnych odpowiedników. Celowo umieściliśmy je w parkach, gdyż w założeniu mają informować m.in. o imprezach kulturalnych i wszelkich inicjatywach obywatelskich w mieście. Pasują tam swą estetyką wykonania, wpisują się w krajobraz - mówi MM Silesii Jakub Jarząbek z Wydziału Informacji i Promocji

Urzędu Miasta Katowice

.

Czytaj również:Katowice zaprezentowały nowe logo miasta

 

Treści pojawiające się na tablicach w założeniu nie będą cenzurowane, jeżeli tylko mieszkańcy zapragną o czymś poinformować, będą to mogli zrobić praktycznie bez żadnych ograniczeń. Treści niepożądane mają regulować przepisy, a nadzór nad tablicami będzie sprawować katowicka straż miejska. Łączny koszt postawionych tablic to 60 tys. złotych. O tym, czy pojawią się kolejne zadecyduje wykorzystanie tych już postawionych.


Tablica informacyjna na katowickim "Drapaczu chmur"

Na tym nie koniec zmian w systemie informacji. Te największe szykowane są na koniec 2009, lub początek 2010 roku, kiedy to wdrożony ma być system identyfikacji wizualnej w Katowicach. Jak będzie wyglądał?

- Przede wszystkim zamierzamy poprawić oznakowanie miasta. Pojawią się drogowskazy do ciekawych miejsc czy np. zabytków, ale także tablice z planem miasta lub jego wycinkami. Taka pojawić się ma np. na słynnym

Nikiszowcu

. Prace koncepcyjne rozpoczną się wraz z nowym rokiem, więc nieznane są jeszcze szczegóły. Będziemy współpracować w tym zakresie z katowickimi uczelniami, m.in.

Uniwersytetem Śląskim

i

Akademią Sztuk Pięknych

- dodaje Jarząbek.

Czytaj również:Rawa Blues i Liga Światowa promowały Katowice

Pomysł utworzenia systemu odbierany jest pozytywnie, jako element promocyjny, który może pomóc miastu nie tylko na zewnątrz.

- Województwo śląskie rozpoczęło promocję od mieszkańców regionu, to dobry krok, tak samo powinno być w tym przypadku. Na pewno system pomoże budować świadomość regionu wśród mieszkańców, gdyż często zdarza się, że sami nie wiemy, co posiadamy. Nie każdy wie, że to w Katowicach powstał pierwszy w Polsce "Drapacz chmur", a takie przykłady można by mnożyć, dlatego uważam, że system powinien również w ciekawy sposób informować o tym, co konkretnie zamierza przedstawiać - stwierdził w rozmowie z MM Silesią Mirek Rusecki, rzecznik katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.


Mapa transportu w Londynie źr: www.tfl.gov.uk

W przyszłości tablice będą nie tylko przedstawiać ciekawe miejsca, zabytki techniki, czy wybrane, atrakcyjne turystycznie dzielnice, ale również system komunikacji miejskiej.

Czytaj również:Czy Katowice to miasto wielkich wydarzeń?

- Wzorujemy się m.in. na londyńskiej mapie metra, która w prosty i przejrzysty sposób obrazuje system komunikacyjny miasta, gdzie poszczególnym liniom przyporządkowane są odpowiednie kolory - tłumaczy Jarząbek.


MMSilesia poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto