MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lokaty są coraz mniej atrakcyjne

Joanna Pieńczykowska
Z miesiąca na miesiąc topnieje oprocentowanie lokat. Banki nie chcą już płacić za pożyczoną im gotówkę tak szczodrze jak w rok temu. - Oprocentowanie lokat w ciągu ostatniego miesiąca spadło aż w 14 z 34 banków - wynika z badania przeprowadzonego przez Open Finance. Analitycy ocenie poddali lokaty tradycyjne, zakładane przez internet i polisy lokacyjne.

- Spadek oprocentowania obserwowany jest od kilku miesięcy. Co prawda niektóre banki organizują chwilowe promocje i podnoszą stawki za niektóre rodzaje depozytów, ale to jednorazowe, czasowe działania - mówią autorzy zestawienia Mateusz Ostrowski i Michał Sadrak, analitycy Open Finance.

Czas świetności lokat przemija, bo banki nie potrzebują już gotówki tak pilnie jak kilka miesięcy temu. Nie mają już większych problemów z płynnością. Nie mają też problemu z pozyskaniem pieniądza na rynku międzybankowym. Trzymiesięczny WIBOR - stawka, po której banki pożyczają sobie pieniądze - na początku kwietnia wynosił 4,05 proc., a teraz to już tylko 3,86 proc.

W efekcie stawki dla klientów indywidualnych w przyszłości nadal będą się obniżać. - Póki spada inflacja, a Rada Polityki Pieniężnej nie podnosi stóp procentowych, amatorzy bezpiecznego oszczędzania nie mają co liczyć na wyższe oprocentowanie lokat. Nie spodziewamy się, by w tym roku doszło do podwyżek oprocentowania bankowych depozytów - uważają analitycy.

Wysokość oprocentowania zależy od tego, ile mamy oszczędności i na jak długo zamierzamy je zamrozić.

Analitycy skupili się na ocenie, jak najkorzystniej zainwestować 5 tys. zł. Jeżeli chcemy odłożyć tę kwotę na miesiąc, to najwyżej oprocentowaną lokatę zaproponuje nam Eurobank, który płaci 4,55 proc. (co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych da nam 3,69 proc. w skali roku na czysto). Podobne zyski oferują Allianz i Toyota Bank.

Więcej można zarobić, deponując 5 tys. zł na kwartał. Najwięcej płaci Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu

Lokaty.open.pl

- 5 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki. Odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,17 proc. - wyliczył Open Finance. Więcej niż 4 proc. netto dostaniemy też w: Toyota Banku, Meritum, Allianz, Eurobanku, BPH, FM Banku.

Jeśli zamrozimy oszczędności na rok, w Noble Banku lokata z dzienną kapitalizacją przyniesie 5,65 proc. na rękę. Więcej niż 5 procent zostanie nam w kieszeni także w Meritum Banku, Getin Banku i FM Banku.

Z kolei amatorzy dwuletnich lokat mogą pójść do Banku Pocztowego, który oferuje lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku Belki). Ale w tym przypadku oprocentowanie jest zmienne. Jeśli chcemy mieć gwarancję stałego oprocentowania, najwyższą stawkę na dwa lata oferuje Toyota Bank: 4,86 proc. netto.

Pocieszające jest tylko to, że na skutek obecnego spowolnienia gospodarczego spada inflacja. Według resortu finansów, w kwietniu obniżyła się ona do 2,3 proc., podczas gdy w marcu wynosiła 2,6 proc. Tak więc najwyżej oprocentowane lokaty pozwolą nam uchronić oszczędności przed skutkami inflacji i nieco je pomnożyć.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto