Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz pamięci o Tragedii Górnośląskiej

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
W każdą ostatnią niedzielę stycznia na Górnym Śląsku będzie obchodzony Dzień Pamięci dla ofiar represji ze strony ZSRR.
Zobacz również: Zdjęcia z Marszu na Zgodę 2009

Na wniosek Zarządu Województwa Śląskiego, w miniony piątek Sejmik przyjął  uchwałę w sprawie upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej 1945, ustanawiając zarazem Dzień Pamięci. 36 radnych było za, nikt nie był przeciw.

- Sejmik wojewódzki nie przesądza formuły obchodów. Przyjęte prze niego oświadczenie to rodzaj apelu, który nie formułuje przebiegu obchodów, ale wzywa do uczczenia tego dnia. Inicjatorem tegorocznych obchodów jest RAŚ - tłumaczy

Jerzy Gorzelik

, przewodniczący

RAŚ

.

RAŚ obchody rozpocznie 29 stycznia

Marszem na Zgodę

, organizowanym już po raz trzeci. Przebieg marszu ma upamiętnić drogę, jaką przebywali Górnoślązacy do świętochłowickiej hali targowej, a dalej do byłego obozu na Zgodzie.

- Początek marszu planowany jest na godzinę 12:00. Wszyscy, którzy będą chcieli w nim uczestniczyć mogą stawić się na placu Wolności w Katowicach. Stamtąd wyruszy my ulicą Gliwicką, przez Chorzów, Świętochłowice, aż do Nowego Bytomia, gdzie znajdował się obóz na Zgodzie. Marsz zakończy się uroczystością przy bramie obozu, w której będą uczestniczyć przedstawiciele władz miasta - tłumaczy Leon Swaczyna, główny organizator marszu z ramienia Ruchu Autonomii Śląsk.

Jak sam podkreśla, brama stanowi pomnik upamiętniający obóz na Zgodzie i Tragedię Górnośląską.

- Pierwszy przystanek marszu będzie miał miejsce pod Halą targową w Świętochłowicach, gdzie odbędą się krótkie obchody. W tamtym miejscu staramy się również o ustawienie płyty pamiątkowej, która upamiętniałaby obóz filtracyjny, w okresie wojny znajdujący się na tamtych terenach – tłumaczy Monika Kassner, współorganizatorka marszu.

Ponad to, w niedziele 30 stycznia w parafii w Łaziskach Górnych zostanie odprawiona msza w intencji ofiar obozu.  RAŚ wystosował również specjalną prośbę do metropolity katowickiego Damiana Zimonia, aby podczas niedzielnych Mszy Św na terenie Górnego Śląska została wspomniana Tragedia Górnośląska.

Jednorazowa uchwała dotycząca Dnia Pamięci została ustanowiona już w 2010, jednak dopiero od tego roku Sejmik przyjął oświadczenie, dzięki któremu Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 staje się świętem regionalnym i będzie obchodzony każdego roku.

- Nie traktujemy ustanowienia dnia Pamięci jako naszego osobistego sukcesu. Sukces będzie dopiero wtedy, gdy dojdzie do zmiany w świadomości społecznej, a prawda o wydarzeniach historycznych z tamtego okresu będzie powszechna - mówi Jerzy Gorzelik, podkreślając tym samym role IPN w kształtowaniu tej świadomości.

IPN rok temu wyszedł z ofertą edukacyjną, która miała szerzyć wśród społeczeństwa wiedzę o historii Górnoślązaków.

Czytaj również:
Podobne artykuły:
Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a weźmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto