Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku uczczą ofiary Tragedii Górnośląskiej

Redakcja
Po wkroczeniu na Śląsk w 1945 roku Armii Czerwonej na Sybir wywieziono od 20 do 90 tysięcy Górnoślązaków. W tym roku ich pamięć zostanie oficjalnie uczczona.

O zbrodniach stalinowskich na Górnym Śląsku mówi się coraz więcej i głośniej. Rok temu przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska aby uczcić pamięć pomordowanych przeszli pieszo z placu Wolności w Katowicach pod bramę obozu w Świętochłowicach Zgodzie.

Czytaj więcej: Marsz na Zgodę przeszedł z Katowic do Świętochłowic [Foto]

W tym roku z inicjatywy RAŚ powołano komitet obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej, w którym zasiedli przedstawiciele stowarzyszeń regionalnych, IPN i instytucji kultury. To m.in. Józef Buszman, dr Adam Dziurok z IPN i Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego. Komitet ten wystąpił do marszałka Bogusława Śmigielskiego z wnioskiem o podjęcie uchwały upamiętniającej tragiczne wydarzenia stycznia 1945 roku na Górnym Śląsku.

Dziś na posiedzeniu sejmiku uchwała została podjęta. "Sejmik Województwa Śląskiego składa hołd tysiącom Ślązaków, którzy od stycznia 1945 roku stali się ofiarami masowych zbrodni Armii Czerwonej. Cześć ich pamięci!" - tak brzmi oświadczenie radnych.

- Tragedia Górnośląska to określenie, które coraz silniej zakorzenia się w zbiorowej pamięci. Przez kilka miesięcy od wkroczenia w 1945 roku Armii Czerwonej na Górnym Śląsku miały miejsce akty terroru - aresztowania, egzekucje oraz wywózki na Sybir. Dlatego radni uznali za stosowne podjęcie takiej uchwały - mówi Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest również przewodniczący RAŚ, Jerzy Gorzelik. - To kolejny krok ku przybliżeniu pamięci mieszkańców regionu tragicznych wydarzeń, o których przez blisko pół wieku nie wolno było głośno mówić. Cieszę się, że wokół idei udało się skupić stowarzyszenia regionalne i instytucje takie jak IPN czy Muzeum Śląskie. Liczę na udział w obchodach wszystkich, którym leży na sercu upamiętnienie losów niewinnych ofiar, skazywanych przez tak długi czas na zapomnienie - mówi Gorzelik.

Tymczasem komitet obchodów Tragedii Górnośląskiej wzywa wszystkich mieszkańców regionu do zapalenia w dniu 31 stycznia zniczy w miejscach mordów dokonanych przez Armię Czerwoną na ludności cywilnej, punktów zbornych, z których ruszały transporty do ZSRR i łagrów, w których osadzano Górnoślązaków

Natomiast na 30 stycznia zaplanowano kolejny Marsz Pamięci o Ofiarach Zgody, który ruszy w samo południe z katowickiego Placu Wolności pod bramę świętochłowickiego obozu - trasą, którą w 1945 roku pędzono więźniów.


MMSilesia: Gorące tematy


Skandal! Oni nie chcą Metropolii Silesia?
"Mam Talent" - Wygrał Marcin, nasz człowiek!
Chcą przemalować Karliki. A wiecie na jaki kolor?
Czy takie kolory będzie miał Stadion Śląski?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto