Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowość zagłębiowska w spisie powszechnym? GUS: Każdy może wpisać co mu się podoba

Redakcja
Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Od razu głośno zrobiło się o ...
Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Od razu głośno zrobiło się o ... Jędrzej Bogus
Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Od razu głośno zrobiło się o Ślązakach, którzy deklarują swoją narodowość. Regionaliści zza Brynicy namawiają więc do wpisywania zagłębiowskiej.
Zobacz również:
Gorzelik w ogniu pytań Zagłębiaków [Zdjęcia + Wideo]

O narodowości śląskiej po raz pierwszy zrobiło się głośno podczas odbywającego się kilka lat temu spisu. Wówczas kilkaset tysięcy osób właśnie tak wypełniło formularz. W tym roku zanim ruszył Narodowy Spis Powszechny - wokół kwestii narodowości, między innymi za sprawą słów Jarosława Kaczyńskiego, zrobiło się  bardzo głośno. Już nie tylko osoby mieszkające na Śląsku, ale również aktorzy, politycy i celebryci wywodzący się z tego regionu chcą zadeklarować narodowość śląską. Ale co z mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego?

Ci również chcą zwrócić uwagę na swoją odrębność kulturową, a tym samym pokazać, że w województwie śląskim nie mieszkają tylko Ślązacy. Prym w tych działaniach wiedzie

Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego

, które na swojej stronie prowokuje do podjęcia przez mieszkańców regionu dyskusji.

- Po rozmowach z mieszkańcami Zagłębia doszliśmy do wniosku, że skoro ostatnio jest głośno o narodowości śląskiej, to dlaczego nie wykorzystać Narodowego Spisu Powszechnego do promocji naszego regionu i zwrócenia uwagi, że istnieje. Każde działanie promocyjne jest dobre. Dlatego chcielibyśmy by Zagłębiacy nie bali się deklarować właśnie takiej narodowości - mówi MM Silesii Piotr Bielecki z Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Regionaliści zdają sobie sprawę, że w przeciwieństwie do Ślązaków, którzy w okresie międzywojennym mieli swoją autonomie, Zagłębiacy zawsze byli związani z Polską i nie posiadają odmiennej tożsamości narodowej, jednak liczą, że Narodowy Spis Powszechny pozwoli zwrócić uwagę na ten region, przynajmniej lokalnie.

- W przeciwieństwie do Ślązaków nie możemy liczyć na przychylność znanych osób i szum w mediach ogólnopolskich, jaki pojawił się za sprawą wypowiedzi choćby Jarosława Kaczyńskiego, który nie bardzo orientuje się w historii. Ale może dzięki temu, że coraz więcej osób utożsamia się z Zagłębiem Dąbrowskim, czuje się Zagłębiakiem i stara się to podkreślić, uda się zwrócić uwagę, przynajmniej w środowiskach lokalnych, na fakt istnienia tego miejsca. Było by to dobre, gdyż ciągle marginalizuje się nasz obszar - dodaje Bielecki.

Główny Urząd Statystyczny dopuszcza możliwość wpisania takiej narodowości.
- W formularzu, przy deklaracji narodowości znajduje się rubryka "inne", i tam każdy może wpisać narodowość taką, do jakiej się poczuwa - tłumaczy Jacek Kaczmarek z biura prasowego GUS.

Członkom Forum nie chodzi jednak o wzbudzanie kolejnych antagonizmów, czy odgrywanie się na sąsiadach zza Brynicy, wręcz przeciwnie. Ich głównym celem jest szeroko rozumiana promocja regionalna, która przyczyni się do rozwoju Zagłębia, a co za tym idzie i całego województwa. Pomysł może wypalić, gdyż na internauci już tłumnie popierają akcję. A przypomnijmy, że kilka lat temu śląskość deklarowało kilkaset tysięcy osób, a teraz również za sprawą coraz popularniejszego w województwie

Ruchu Autonomii Śląska

będą to prawdopodobnie miliony. Na podobny efekt liczą członkowie Forum.

Więcej o tożsamości narodowej:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto