Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OFFO 2009 za nami, teraz czas na wystawę!

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Zakończył się III Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej. Od 3 listopada w naszym regionie można było zobaczyć najciekawsze zjawiska i pomysły inspirowane fotografią otworkową. Teraz przyszedł czas na wystawę pofestiwalową, prezentującą prace wystawiane podczas OFFO 2009.

Dzięki III Ogólnopolskiemu Festiwalowi Fotografii Otworkowej Górny Śląsk stał się stolicą tej jednej z najbardziej inspirujących dziedzin fotografii. Festiwal odbywa się co dwa lata, a na tegorocznej edycji zaprezentowało się ponad stu autorów oraz około pięćdziesięciu galerii. Organizatorzy zaprosili również gości zza granicy, aby umożliwić im pokazanie swoich wystaw. Podczas tegorocznej edycji OFFO można było zobaczyć także prace pochodzące z Francji, Argentyny czy Brazylii.

Polecamy również: MM-kowe fotodeje, czyli nasze spotkania fotograficzne

Dla wszystkich, którzy nie mogli zobaczyć większości prac lub uczestniczyć w wydarzeniach OFFO 2009 przygotowano w galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej wystawę złożoną z prac części artystów biorących udział w tegorocznej edycji festiwalu. Wystawę można oglądać do końca stycznia, a wstęp na nią jest bezpłatny. - Na ekspozycje składają się zarówno indywidualne, jak i zbiorowe wystawy towarzyszące Festiwalowi - wyjaśnia Agnieszka Kosmala z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej.

OFFO 2009 | Andrey Dzugaev

Warto podkreślić, że OFFO to jedyna tego typu impreza w polskim środowisku fotograficznym, a dzięki poruszanej tematyce znana jest już za granicami naszego kraju. Narodziła się w 2005 roku jako impreza klubowa z inicjatywy kilku członków JKF "Niezależni", by w minionym roku przybrać formę wydarzenia, w którym udział wzięli m.in. członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszyły pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje i pokazy.

OFFO 2009 | Jakub Kaszuba

Przypomnijmy, że fotografia otworkowa bazuje na urządzeniu zwanym camera obscura, które najczęściej jest skonstruowane przez artystów samodzielnie, choć można również kupić gotowe aparaty. Aparat otworkowy to szczelne pudełko lub puszka z wywierconym z przodu małym otworem przez który światło wpada do wnętrza pudełka i tworzy obrócony obraz na jego tylnej ścianie na której znajduje się materiał światłoczuły.

Zobacz również: Haja w Rondzie Sztuki! [Zdjęcia]

Camera obscura, jak i fotografia otworkowa dają zarówno artystą, jak i konstruktorom aparatów otworkowych szerokie pole do popisu - otworów przez które wpada światło może być kilka, a sam jego wygląd i wykonanie zależy wyłącznie od upodobań autora. Główna różnica między aparatem otworkowym, a klasycznym aparatem fotograficznym, czyli brak obiektywu stanowi swoiste źródło popisu dla fotografów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto