Sytuacja powodziowa w woj. śląskim. Internauci relacjonują [Raport NA ŻYWO+Zdjęcia+Wideo]

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Udostępnij:
Powódź powoli opuszcza śląskie miasta i gminy. Woda w większości rzek i rozlewisk zaczyna opadać. W wielu miejscach rozpoczyna się liczenie strat.
Zalane drogi? Rzeki wylewają? Czekamy na Wasze relacje, zdjęcia i filmiki. [email protected] - w MMSilesia monitorujemy sytuację na bieżąco!


INTERAKTYWNA MAPA ZAGROŻEŃ

Piątek, 21 maja 2010.

15:00 Kolejna ofiara powodzi. Trudna sytuacja na południu województwa


Żywiecka policja poinformowała o kolejnej ofierze powodzi. Ciało 67-letniego mężczyzny znaleziono w czwartek późnym wieczorem w Juszczynie koło Żywca. Zgłoszono jego zaginięcie, rodzina szukała go od soboty. Ciało znaleziono w korycie potoku Juszczynka.

Groźnie w Międzybrodziu Bialskim, skąd w piątek ewakuowano 22 osoby. Przyczyną osuwająca się ziemia na zboczu góry Żar, która zagraża 150 budynkom. - Kolejne osoby ewakuowały się same, widząc zagrożenie. Budynki mogą ucierpieć, skarpa osuwa się z prędkością 1 cm na godzinę - poinformował Jarosław Wojtasik, rzecznik śląskiej straży pożarnej.


14:00 Wojewoda wydaje zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe


Zygmunt Łukaszczyk podpisał dziś rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu wstępu na wały przeciwpowodziowe na terenie województwa śląskiego. Obowiązuje od 21 maja do 6 czerwca. Nie dotyczy pracowników Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, pogotowia ratunkowego oraz innych służb publicznych, wykonujących czynności z zakresu działania tych służb, a także innych osób wykonujących czynności związane z ochroną przeciwpowodziową oraz utrzymaniem wałów.

Naruszenie przepisów tego rozporządzenia podlega karze grzywny wymierzanej na zasadach i w trybie określonym w prawie o wykroczeniach.


13:45 Po powodzi wciąż mnóstwo utrudnień na drogach


Zamknięte odcinki, objazdy. Tak wygląda wiele dróg w województwie. Nie lepiej jest na torach. Zobaczcie nasz aktualizowany raport. Mamy również nowe zdjęcia z zabrzańskiej dzielnicy Makoszowy, przysłane przez dziennikarzy obywatelskich - staw6 i Przemka Czubę.

Czwartek, 20 maja 2010.

20:00 Stabilizacja w dolnym biegu Przemszy. Zaczynają się porządki


Czas na porządki w Chełmie Śląskim, Chełmku i Jaworznie. Woda zaczyna powoli ustępować, pomimo tego, iż utrzymuje się stan alarmowy. Czytaj więcej w relacji naszego dziennikarza obywatelskiego.

Problemy wciąż na drogach i torach. Odwołane kursy, komunikacja zastępcza, objazdy. Zobacz, gdzie występują największe utrudnienia.

Stan wody na Przemszy - Jeleń fot. yochemczyk
Kłodnica w centrum Gliwic

17:20 Milionowe straty. Powodzianie otrzymają wsparcie finansowe


Usunięcie wszystkich skutków powodzi w woj. śląskim może zająć nawe kilka lat. Straty są liczone wstępnie w milionach, pomoc obiecał już premier Donald Tusk. Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk jest bojowo nastawiony. Zapowiada, że winni niedopatrzeń zostaną ukarani.

Poza premierem wsparcie zadeklarowały już również m.in. Caritas, parafie diecezji sosnowieckiej i firma Enion Energia. Czytaj więcej.


12:20 Zostały tylko worki. Gliwice czekają na prąd


W Gliwicach coraz mniej widocznych śladów powodzi. Kłodnica płynie już tylko własnym korytem i nie zamierza z niego wypływać.

O groźnych zalewiskach przypominają jedynie ułożone na ulicach miasta worki z piaskiem.

- Trwa wielkie pompowanie na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Śląskiej. Po osuszeniu budynków, zostanie w nich przywrócony prąd. Tego ostatniego domagają się mieszkańcy i właściciele firm położonych na podmokłym terenie. Rzecznik Politechniki Śląskiej, Paweł Doś zapewnia z kolei, że zaplanowane na sobotę święto uczelni odbędzie się planowo - relacjonuje z Gliwic Witold Stech, nasz reporter.


10:30 Stabilizuje się sytuacja w Zabrzu i Przyszowicach


Z najnowszych informacji, które napływają rozlewiska Kłodnicy na granicy Zabrza i Przyszowic wynika, że woda jest w odwrocie. Pracę po obu stronach stalowego mostu ułatwiają potężne pompy. Więcej na ten temat przeczytacie w relacjach: z Makoszów i Przyszowic.


8:00 Liczenie strat

Choć w wielu miejscach woda jeszcze nie zdążyła opaść i przez kilka dni pewnie nie opadnie, to służby kryzysowe wojewówdztwa śląskiego zaczęły już pierwsze podsumowania strat.

Z kolei Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski zapowiedział kontrolę, która sprawdzi, co zrobiono w kwestii ochrony regionu przed skutkami powodzi po 1997 roku.

Najgorsza sytuacja panuje nadal w Bieruniu, w którym wiele domów zalanych jest aż po dachy. Odpompowanie wody może zabrać ratownikom nawet tydzień. Brakuje wysoko wydajnych pomp, jednak zdaniem władz, na ich zakup pieniądze są.

Najważniejszą informacją na tę chwilę jest ta, z której wynika, że żadnej z miejscowości w naszym regionie nie grożą nowe podtopienia.

Środa 19 maja 2010.

20:00 WODA ZACZYNA OPADAĆ


Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk zarządził swoim urzędnikom rozpoczęcia tworzenia raportu i stratach i zaniechaniach samorządów. Zaczyna się liczenie strat.

Jutro wybieramy się na Politechnikę Śląską w Gliwicach, gdzie odwołano zajęcia a nawet sesję egzaminacyjną.

Najświeższa relacja powodziowa - Woda również w Piekarach Śląskich - zdjęcia


13:10**MAMY JUŻ PONAD 25 MATERIAŁÓW NA TEMAT POWODZI**


Spora część dzięki Wam. Bardzo dziękujemy. Powoli zaczynamy zbierać je w jednym miejscu pod specjalnym tagiem

powódź+na+śląsku

UAKTUALNILIŚMY również interaktywną mapę google


12:00 KATOWICE TEŻ ZALANE. GDZIE POMOC?


Napisali do nas mieszkańcy Ligoty i ul. Załęskiej w Katowicach. Twierdzą, że wody przybywa a nikt im nie przyjeżdza pomagać nawet z workami z piaskiem. Tak wyglądają zalane tereny na zdjęciach Tomasza Kawki i Jacka Tomaszewskigo

Władze UM Katowice miały do nas oddzwonić w tej sprawie. Telefon milczy.


10:40 DRUGA ŚMIERTELNA OFIARA WODY


Po mężczyźnie, który wpadł do Koszarawy koło Żywca, drugą ofiarą wielkiej wody w woj. śląskim jest mężczyzna, którego ciało wyłowiono z Szerokiego Potoku w Jaworzu koło Bielska-Białej. Zginął porwany przez rwący nurt rzeczki.


10:00 NIE BĘDZIE JUŻ PADAĆ DESZCZ


Przemsza w Mysłowicach, dzięki mniejszemu zrzutowi z Przeczyc, niż się spodziewano nie wylała ponad wały. Zatopione są wciąż tereny położone blisko rzeki. Relacja

Wczoraj nasi reporterzy Łukasz Malina i Marcin Nowak udali się na ulicę Kołłątaja, by porozmawiać z zalewanymi mieszkańcami. Żyją 3 dzień bez prądu i dojścia do klatki. Ponadto mamy wywiad z hydrologiem, który tłumaczy w jaki sposób powstaje powódź. WIDEO:


09:23 BIERUŃ W SZOKU


Wisła przerwała tu wały. Jest gorzej niż w 1997 roku. - W Bieruniu jest klęska żywiołowa, powódź na skalę, której jeszcze nie było. W tej chwili ewakuujemy ludzi i zabezpieczamy najcenniejszy dobytek - mówił wiceburmistrz Bierunia Jan Podleśny.
Nasza relacja z Bierunia.


08:00 PIERWSZA POZYTYWNE DONIESIENIA - WODA OPADA


Mieszkańcy Makoszów i Przyszowic obserwują stopniowe opadanie wody. Dzięki temu można się dostać już do wałów. W Gliwicach natomiast sztab zarządzania kryzysowego informuje, że woda na Kłodnicy opada 13 cm na godzinę i powoli są otwierane kolejne ulice. Nie ma też problemów z komunikacją publiczą.

Woda opada też w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w nocy była najbardziej dramatyczna sytuacja. Burmistrz zarządził ewakuację 2500 osób. Mamy zdjęcia z wczorajszej nocnej akcji w Czechowicach.

Wtorek, 18 maja 2010.

24:00 PRZERWA NOCNA W RELACJI - WRACAMY RANO :)


W międzyczasie Marcin Szyja wysłał nam dramatyczną fotorelację z zalewanych Tychów a internauta WL informuje, że akcja służb ratowniczych w Makoszowach zaczyna przypominać chaos.

Tychy w obiektywie Marcina SzyjiDrugi dzien akcji w Makoszowach - WL

Nasz reporter Łukasz Malina był na miejscu i potwierdza, że woda jest groźniejsza


22:00 KŁODNICA PRZERYWA WAŁ W DRUGIM MIEJSCU!

PANIÓWKI koło PRZYSZOWIC - woda przelewa się przez wał na Kłodnicy i zalewa pola, podchodzi do domostw. IMGW uspokaja, że jutro, czyli w środę opady na Śląsku będą mniejsze i woda być może zacznie opadać.


19:30 PRZEMSZA ZAGRAŻA MYSŁOWICOM


Mieszkańcy miasta czekają na falę kulminacyjną na Przemszy. Zagrożone ulice to Portowa, Promenada, Świerczyny i Kołłątaja. Woda sięga już tam pierwszego piętra - pisze do nas Tomasz Tejkowski.

Widok na Czarną Przemszę z mostu między Sosnowcem, a Mysłowicami. Hotel po prawej stronie zalany. Trwa wypompowywanie wody. Tory kolejowe znajdują się całkowicie pod wodą. Zdjęcie Arkadiusz Kubina.


17:45 TRUDNA SYTUACJA MIESZKAŃCÓW KRUPSKIEGO MŁYNA


- W Krupskim Młynie (powiat tarnogórski) sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Mieszkam 150 metrów od rzeki Mała Panew w starym budownictwie, gdzie parter jest nieco wyżej niż zwykle a mimo to woda już nie tylko zalała piwnice ale zaczyna także podchodzić pod wysokość drzwi - informuje nasz internauta Zorek.

Informacje potwierdza nasza dziennikarka obywatelska, Marta Knopik: - Tak wygląda dziś Krupski Młyn, zalany przez Małą Panew. Na zdjęciach można dostrzec, wystające znad wody, fragmenty boiska piłkarskiego.

Krupski Młyn toczy nierówną walkę z żywiołem. Zdjęcia: Małgorzata Knopik

17:00 Kalety pod wodą


Dramatyczna sytuacja w miejscowości Kalety. Woda zalała już wiele domów, mieszkańcy zostali ewakuowani.

Więcej informacji w raporcie naszego dziennikarza obywatelskiego, Łukasza Skopa.


16:30 GLIWICE ZAMKNIĘTE ULICE, WODY PRZYBYWA


Z godziny na godzinę pogarsza się sytuacja w Gliwicach. Kierowcy powinni omijać miasto, bowiem coraz więcej dróg jest zamykanych przez służby ratunkowe.

Woda zalała ogródki działkowe oraz tereny przy ulicach: Baildona, Akademickiej oraz Kujawskiej. Na nic zdają się worki z piaskiem!

Coraz więcej wody w Gliwicach. Zdjęcia: Marcin Nowak

14:38 GLIWICE: ZALANA DROGA W SOŚNICY


- Woda zalała drogę w Sośnicy i wyjazd z budowy A1 - pisze nasz reporter Łukasz Malina.

Wciąż rośnie zagrożenie zalania centrum Gliwic. Woda w Kłodnicy niebezpiecznie się podniosła.


14:00 CZELADŹ PRZYGOTOWUJE SIĘ DO EWAKUACJI


Poziom wody w Brynicy gwałtownie się podnosi. W Czeladzi rozpoczęto przygotowania do ewakuacji mieszkańców najbardziej zagrożonych rejonów.

Czytaj więcej: Informacje powodziowe: Czeldź przygotowuje się do ewakujacji

13:39 POGARSZA SIĘ SYTUACJA W GLIWICACH


- Centrum Gliwic zagrożone zalaniem. Podtopione są piwnice kamienic przy ulicy Kłodnickiej - informuje nasz reporter Łukasz Malina. - Mieszkańcy ustawiają worki z piaskiem i barykady - dodaje.

Pogarsza się sytuacja w GLiwicach. Zdjęcia: Łukasz Malina
Mieszkańcy ustawiają worki z piaskiem na ulicy Kaszubskiej. Zdjęcia: Łukasz Malina

13:00 WSTRZYMANA BUDOWA A1 W GLIWICACH


Padający deszcz przerwał prace przy budowie autostrady A1 w Gliwicach

Budowa A1 w Gliwicach wstrzymana. Zdjęcia: internautka Renata.

12:39 PODTOPIENIA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH


- W Świętochłowicach woda zebrała się na ulicy Komandra. Na wysokości niegdysiejszego stawu Kalina jest... staw. Od wczoraj ulica na tym fragmencie jest zamknięta. Na wzgórze Hugona (Hugoberg) da się dojechać tylko od Chorzowa Batorego - informuje Alicja


12:30 ZABRZE MAKOSZOWY TRWA EWAKUACJA


- Byłem tam około dwie godziny temu i częściowo ludzie są wywożeni pontonami z dzielnicy Makoszów „Piasek”. Straż pożarna i straż miejska w chwili obecnej układają worki z piaskiem na ul. Makoszowskiej i od strony kościoła.

Zabrze Makoszowy, zdjęcia z godziny 11:38. Zdjęcia Michał Bieniasz

12:29 ULICA ZAŁĘSKA W KATOWICACH ZALANA


Od wczoraj zalana i zamknięta jest ulica Załęska w Katowicach. Autobusy jeżdzą objazdem ulicą Ligocką.

Zalana ulica Załęska w Katowicach. Zdjęcia: internautka Becik

12:08 ZAMKNIĘTA DROGA 919 W RUDACH


- Calkowicie zamknięta jest droga nr 919 w Rudach kolo Rybnika - poinformował nas Krzysztof Ozimek.


12:02 GIERAŁTOWICE WALCZĄ Z POWODZIĄ


Wczoraj woda przerwała wały w Gierałtowicach.

Gierałtowice walczą z powodzią. Zdjęcia Sławomir Majka

11:58 ZALANY MOST NA DRODZE NR 993. UTRUDNIENIA W BIERUNIU


- Most na drodze wojewódzkiej nr 933 z Pszczyny do Oświęcimia w miejscowości Góra jest zamknięty, Droga jest nieprzejezdna - informuje nasz użytkownik wizkid, który tuż po godzinie 7:30 wyjechał z Brzeszcz (na granicy woj. śląskiego i małopolskiego.

- W Bieruniu tworzą się duże korki (w zasadzie to zaczynają się w Oświęcimiu, przy wjeździe na wiadukt kolejowy), ale wydaje mi się, że do przelania mostu jeszcze sporo brakuje (3 metry?), później na wysokości fabryki Fiata samochody w zasadzie stoją bo woda wylewa się z rowów na ulice i jest zwężenie na jednym pasie (w kierunku Katowic) - dodaje.


11.27 ZALANA DROGA PSZCZYNA - BIELSKO-BIAŁA


- Droga Pszczyna - Bielsko zalana (DK1). Przejazd jednym pasem w dużym korku, dziś mają zbiornik Goczałkowice znów spuszczać

- poinformował nas na blipie użytkownik takieka.

- Dziś mają ponownie spuszczać wodę ze zbiornika goczałkowickiego. Zarządzono ewakuację wiosek w okolicach Pszczyny, m.in. Goczałkowic - dodaje takieka.


10:20 ZALANE MIASTECZKO W GLIWICACH


- W Gliwicach wylała Kłodnica. Miasteczko Politechniki Śląskiej jest pod wodą - napisał na [email protected] Dawid Czątkowski.

Zalane miasteczko Politechniki Śląskiej. Zdjęcia Dawid Czątkowski
Czytaj więcej: Inofrmacje powodziowe: Powódź w Gliwicach. Kłodnica wylała [Zdjęcia]

10:10 SYTUACJA W BYTOMIU


- Nieprzejezdne są następujące ulice: Piłsudskiego, Aleja Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK), Celna, Falista, Strzelców Bytomskich. Nie przejezdne są następujące torowiska tramwajowe: ul. Strzelców Bytomskich. Przeprowadzono ewakuację pięcioosobowej rodziny z budynku przy ulicy Frenzla 25a, która przeniosła się do rodziny - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.


09:52 TRWAJĄ PRACE NA WAŁACH W MAKOSZOWACH


- Wał jest mocno nasiąknięty i przecieka, ale woda nie przelewa się górą. Cały czas na miejscu pracują strażacy, wojsko i mieszkańcy, którzy umacniają wał - mówi MM Silesii st. kpt. Kamil Kwosek z zabrzańskiej straży pożarnej.

Na miejscu trwa ewakuacja. - Ludzie z zalanych terenów transportowani są pontonami - dodaje Kwosek.


09:37 ZALANA SZKOŁA W GLIWICACH


Zalana szkoła ZSO10 w Gliwicach (I LO i Gim nr 14). Zajęcia do odwołania. Nie wiadomo kiedy lekcje będą wznowione - poinformowała nas internautka Ania.


08:48 W PIEKARACH ŚLĄSKICH WYLAŁA SZARLEJKA


W Piekarach Śląskich na skutek przerwania wału na skutek wylania rzeki Szarlejka strażacy biorą udział w akcji naprawy wału. Zaangażowane są wszystkie służby w mieście, woda jest na bieżąco wypompowywana. Przygotowywane są worki z piaskiem do zabezpieczania okolic.


08:00 SYTUACJA W MAKOSZOWACH


Miasto organizuje ciężki sprzęt, piasek i materiały budowlane potrzebne do dalszego umacniania wałów. W miejscach przygotowanych przez Urząd Miejski do ewakuacji znajduje się aktualnie 18 osób. Zapewniono im ciepłe posiłki. Na osoby, które zdecydują się podjąć ewakuację w najbliższym czasie czekają autokary.

Poniedziałek, 17 maja 2010.

23:40 EWAKUACJA W RACIBORZU. ODRA ZBLIŻA SIĘ DO 900CM


6 tysięcy ludzi ewakuowanych! Miasto wyznaczyło odpowiednie strefy. Miasto już jest odcięte, działa tylko jedna droga dojazdowa. Koło CH Auchan. Racibórz zagrożony - czytaj więcej.

21:30 - Niestety woda przelewa wały i wdziera się do domów w Makoszowach. Relacjonuje dla Nas Grzegorz Musiał.

Premier Tusk wybiera się na Podbeskidzie. Będzie w Bielsku-Białej rano.


19:15 WAŁY W ZABRZU WYTRZYMAJĄ. DESZCZ TROCHĘ OSŁABŁ


Tak przynajmniej twierdzi pan Grzegorz Musiał, który napisał do nas na [email protected] i uczestniczy w akcji ratunkowej. Więcej szczegółów

Nowe zdjęcia z łatania wałów - fot. Grzegorz MusiałA akcji ratowniczej pomagają wojskowi z Gliwic

18:00 FORMUJE SIĘ POWOLI FALA KULMINACYJNA


Zdjęcia wzburzonej Soły w Węgierskiej Górce przesłał do nas internauta Mateusz Stopka via blip. Zobacz całą galerię. Jak informuje internauta Basu, Ligota przy ul. Wczasowej również tonie w gigantycznych zalewiskach.

Węgierska Górka, wysłał do nas MateuszKatowice-Ligota zalana - wysłał nam Basu1

17:30 MINISTER MILLER JEDZIE NA ŚLĄSK


- Dziś (17 maja br.) Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji odwiedzi tereny dotknięte podtopieniami i powodzią w południowej części Polski. Razem z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesławem Leśniakiewiczem udaje się na Śląsk, aby zapoznać się z sytuacją na miejscu. Tam spotka się o 19.00 z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem. Do spotkania ojdzie w Czechowicach-Dziedzicach.

Potem szef MSWiA odwiedzi Małopolskę - informuje Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA


16:00 PIERWSZA OFIARA ŚMIERTELNA NA ŚLĄSKU. W BIELSKU WODA W SFERZE


Strażak uczestniczący w akcji ratunkowej w Mysłowicach doznał ataku serca i zmarł. To pierwsza poza Koszarawą ofiara śmiertelna powodzi w województwie Śląskim.

W Bielsku-Białej woda niebezpiecznie blisko centrum handlowego Sfera. Mamy zdjęcia i wypowiedź władz centrum. Jak donoszą internauci makbol i mck woda przerwała wał na Wapienicy blisko DK-1 koło Czechowic-Dziedzic - droga jest nieprzejezdna! Zobaczcie fotki:


15:00 BYTOM, ULICE JAK RZEKI. ALE DA SIĘ JEŹDZIĆ


Na utrudnienia związane z napływem wody muszą uważać kierowcy poruszający się po Bytomiu.

- W Bytomiu wody przybywa na ul. Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z Chrobrego do skrzyżowania z Piekarską. Kierowcy jadą tamtędy bardzo wolno przez co ul. Piłsudskiego i Witczaka się korkują. Jednakże drogi póki co są w miarę przejezdne - donosi Wojciech Bryński, nasz dziennikarz obywatelski.

Bytomskie ulice jak rzeki - Wojciech Bryński

14:00 KATOWICE SPARALIŻOWANE, KORKI, STOI KOLEJ


Największe rozlewiska w Katowicach powstały przy ul. Szadoka, gdzie zalało również część torów kolejowych, a przy ul. Matki Teresy z Kalkuty, ul. Orzechowa, ul.Żurawinowa, ul. Bocheńskiego – doszło do zalania posesji. Straż Pożarna sukcesywnie wypompowuje wodę z zalanych terenów.

W wypompowywaniu wody z rozlewiska na torach w Katowicach-Ligocie przy ulicy ul. Przodowników, biorą udział 3 jednostki straży pożarnej. Wstrzymano ruch pociągów kierunek Bielsko Biała.
-
Mieszkam na Załęskiej, jest zalana na wysokość mojego pasa (mam 180), pod wiaduktem. Auto Salon między Załęską a Zgody zalany, samochody stoją w wodzie ok 80 cm, a właściciel ich nie zabezpieczył. Korki potworne na Ligockiej, Mikołowskiej (też od str A4), 9 z Wujka, Gallusa, Kościuszki - pisze nasza internautka, Roskana.

- Prezydent Piotr Uszok nie wydał zarządzeń pogotowia przeciwpowodziowego - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Miasto włączyło się w organizację pomocy na podtopnionych terenach. Miejskie służby są w gotowości 24 godziny na dobę - mówi Waldemar Bojarun z UM Katowice. - Wczoraj odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Dziś o godzinie 16:00 odbędzie się kolejne - dodaje Bojarun.

W działaniach biorą udział jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Katowic, w gotowości są także worki z piaskiem przygotowane przez MZUiM.


12:45 MYSŁOWICE. ZALANE ULICE, PRZEMSZA GROZI


Ulica Krasowy cała pod wodą. Pobliskie rowy nie wytrzymaAły tak dużego natężenia wody i puściły. Zalne zostały piwnice i pola. Podnosi się woda na Przemszy. Wylała też Bolina w rejoni ul. Świerczyny.

Mysłowice przygotowują się do ewakuacji. Na spotkaniu Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowano o wytyczeniu miejsca ewakuacji osób poszkodowanych przez powódź.

- Miejscem ewakuacji zostanie Hotel Gościniec przy ul. Krakowskiej, gdzie przygotowano ciepłe posiłki oraz zabezpieczenie medyczne dla osób tam skierowanych - informuje nasz korespodent z Mysłowic, Tomasz Tejkowski-Kusiak.

Mysłowice Krasowy, ul. Plebiscytowa w nocy
Czechowice-Dziedzice, most na DK1 - makbol

Jak wynika z informacji przekazanych nam przez naszych internautów najgorsza sytuacja jest na południu kraju. W miejscowości Ligota i Kozy koło Bielska Białej woda zalała pola i podtopiła domy.


11:00 SKOCZÓW. INTERNAUCI DONOSZĄ O ZAMKNIĘTYCH SZKOŁACH


Trudna sytuacja jest również w Skoczowie. - Miasto Skoczów jest zatopione, wylała rzeka, a wszystkie mosty za pozamykane. Zamknięto również wszystkie szkoły w całej gminie - pisze do nas na [email protected] Karina Biegoń.

Skoczów pod wodą. Autor: Karina Biegoń
Kozy k. Bielska-Białej, Marcin MalarzLigota k. Bielska-Białej, Bogdan Stryczek

- Najbardziej zagrożone powodzią są województwa małopolskie oraz śląskie.W województwie śląskim ewakuowano 70 osób. Od wczoraj strażacy interweniowali ponad 890 razy pomagając mieszkańcom wypompowywać wodę z zalanych piwnic, garaży i udrażniając przepusty w rowach melioracyjnych oraz zabezpieczając worki z piaskiem przed napływem wody do budynków - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

Sytuacja na rzekach:

Alarm powodziowy
– powiat cieszyński (gmina Zebrzydowice), powiat raciborski, powiat bieruńsko-lędziński i miasto Tychy,

Pogotowie przeciwpowodziowe – powiat gliwicki (gmina Rudziniec), powiat: bielski, cieszyński, raciborski, wodzisławski, żywiecki, będziński, tarnogórski, gliwicki, rybnicki oraz miasto Bielsko Biała, Piekary Śląskie, Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice Żory, Jastrzębie Zdrój

W miastach panuje chaos komunikacyjny. Autobusy mają nawet godzinne spóźnienia. Tyle np trwa podróż z Katowic Ligoty do centrum. Prawdopodobnie pociągi na trasie Katowice - Bielsko Biała nie jeżdżą a ludzie są wysadzani na dworcu w Ligocie.

Nieprzejezdna jest ulica Załęska. Zalało wiadukt.

Żle wygląda również sytuacja w Zabrzu Makoszowach. Strażacy przywieźli worki z piaskiem i przygotowują się do uszczelniania wałów.

Niedziela, 16 maja 2010.

Pierwszy dzień obfitych opadów, w niedzielę 16 maja upłynął pod znakiem podtopień oraz zalanych dworców PKP. W Zabrzu i Rudzie Śląskiej podróżni mieli problemy z przejściem na perony. Poinformował nas o tym na platformę [email protected] internauta googlemaniak.

- Ludzie musieli przechodzić obok dworca przez tory lub estakadą. Nikt nic nie robi, nawet nie próbuje odpompować - mówi Monika Nowak, jedna z pasażerów, których zaskoczyła woda na dworcu.

Kolej walczy z wielką wodą

Również wczoraj doszło do podmycia torów w Katowicach-Ligocie. pociągi na trasie do Bielska-Białej kursowały w tym miejscu z prędkością zaledwie 10km na godzinę.

- Co roku to samo. Ze względu na szkody górnicze Kopalni Wujek mamy w tym miejscu nieckę, którą zalewa - mówił dla TVS Karol Trzoński z PKP PLK w Katowicach.

Niestety po godzinie 17.00 tory zostały zalane całkowicie. Pociągi, także te ekspresowe i międzynarodowe, korzystają teraz z trasy przeznaczonej na co dzień jedynie dla pociągów towarowych: przez Hajduki, Radoszowy, Panewniki.

Już wczoraj stany ostrzegawcze przekroczyło kilkanaście rzek w województwie a Brynica nawet stan alarmowy. ZOBACZ WYKAZ NIEBEZPIECZNYCH RZEK

Stan na 22:00 16.05.2010 | Alarm powodziowy - powiat cieszyński (gmina Zebrzydowice). Pogotowie przeciwpowodziowe - powiat gliwicki (gmina Rudziniec), powiat: bielski, cieszyński, raciborski, wodzisławski, żywiecki, będziński, tarnogórski, gliwicki, rybnicki i miasto Bielsko Biała, Piekary Śląskie, Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice Żory, Jastrzębie Zdrój. (IMGiW)

Złe wieści dotyczą mieszkańców Raciborszczyzny i całej doliny Odry. Wrocławskie biuro prognoz IMGW ostrzega, że poziom Odry wzrósł do 900 cm i wciąż rośnie. A fala powodziowa z Czech może przyjść w każdej chwili, co grozi miejscowościom poza Raciborzem, którego chronią wały przeciwpowodziowe.

Zalane drogi w Beskidach

Rozlewisko uniemożliwia przejazd pasem drogi krajowej 81 w Skoczowie w kierunku Wisły. Na Śląsku Cieszyńskim nieprzejezdne są także: droga 937 pod wiaduktem w Zebrzydowicach, drogi Pruchna-Bąków i Prucha-Drogomyśl, a także Dębowiec-Ochaby


NIEBEZPIECZNIE NA POŁUDNIU WOJEWÓDZTWA - FILMY INTERNAUTÓW:

Przybywa wody w MarklowicachMost na Iłownicy w Czechowicach
Katowice - studzienki nie wytrzymują naporuBielsko - Biała. okolice CH Sfera

Czytaj również: Straży z Sosnowca monitorują Brynicę i Przemszę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

J. Parys: Zajęcie statków przez władze Doniecka to rodzaj odwetu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie