MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

TARNOwidz 2009: Kulturalna uczta w Tarnowskich Górach

Dorota Nowak
Dorota Nowak
T-wórczy, A-rtystyczny, R-óżnorodny, N-owatorski, O-ryginalny widz 2009 – jeszcze więcej wrażeń, miejsc i artystów.

Za niespełna dwa tygodnie (od 26 do 30 sierpnia) Tarnowskie Góry opanują najróżniejsze oblicza kultury. TARNOwidz to kontynuacja zeszłorocznej, pierwszej edycji tarnogórskiego festiwalu kulturalnego. Jego zarówno pomysłodawcami, jak i realizatorami są dwa stowarzyszenia upowszechniające kulturę w Tarnowskich Górach: Kulturapia oraz Projekt Strzybnica we współpracy z Domino Film.

Pierwowzorem festiwalu jest organizowany w Cieszynie „School Film". TARNOwidz jest jego rozszerzoną wersją. Obejmuje, oprócz konkursu filmowego studentów szkół filmowych z całego świata, również wystawy, koncerty, spektakle teatralne, imprezy kulturalne, spotkania z aktorami i twórcami, a także warsztaty z różnych dziedzin sztuki, m.in. reżyserii, teatru, charakteryzacji filmowej.

W ciągu czterech dni w najróżniejszych przestrzeniach miasta będzie można zostać „TARNOwidzem”. Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w środę (26 sierpnia)  o godzinie 17.30 w podziemiach tarnogórskiej Kopalni Zabytkowej, do której tradycyjnie uczestników zawiezie kolejka wąskotorowa (kursy z Tarnowskich Gór i Bytomia).

Oficjalne rozpoczęcie imprezy będzie połączone z wernisażem wystawy fotograficznej Douglassa Kneedlera. Po nim na powierzchni kopalni będzie można zobaczyć pierwszy blok filmów krótkometrażowych, ponieważ TARNOwidz to przede wszystkim festiwal filmowy. Stanowi go międzynarodowy konkurs etiud filmowych, w którym swoje dokonania prezentują studenci szkół filmowych z różnych stron świata: Niemiec, Szwecji, Izraela, Hong Kongu oraz z rodzimego Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach  i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jury konkursu nie będzie jak w zeszłym roku publiczność, ale będą nim znani specjaliści w dziedzinie filmu.

Organizatorzy w przyszłości zamierzają ściągnąć do Tarnowskich Gór autorów filmów konkursowych i prowadzić konferencje z ich udziałem, by nadać festiwalowi jeszcze bardziej międzynarodowego charakteru.

Zdjęcia Doroty Zyguły z cyklu "Pozdrawiam ze Śląska - Dorota"

TARNOwidz to także ogrom wystaw, w szczególności fotograficznych. Będziemy mogli zobaczyć m. in.** wystawę w areszcie śledczym, gdzie swoje „obrazy” zatytułowane "Pozdrawiam ze Śląska - Dorota" zaprezentuje Dorota Zyguła**. Wernisaż odbędzie się w czwartek o godzinie 10.00.

Cykl „Rzeka”, czyli bardzo subiektywny dokument Piotra Mality o rzece Wisłok będzie można oglądać tego samego dnia o godzinie 15:00 w wieży ciśnień.  Zaś w piątek 28 sierpnia o tej samej porze w Galerii Sztuki Japońskiej będzie można zobaczyć cykl fotografii Katarzyny Sagatowskiej pt. „Polskie sumo”. To tylko niektóre z szerokiego wachlarza wystaw.

Na festiwalu będzie możliwość poobcowania także ze sztuką teatralną. W dzień otwierający oficjalną część festiwalu, na starym placu targowym, swój spektakl pantomimiczny zaprezentuje Teatr HoM. Natomiast spektakl „Wydech” Teatru Krzyk z Maszewa odbędzie się w czwartek 27 sierpnia w Tarnogórskim Centrum Kultury.

Polecamy także:  nasze materiały z TARNOwidz 2008

- Jeśli chodzi o nowości tej edycji TARNOwidza to festiwal trwa dzień dłużej i z każdą edycją będziemy chcieli ten czas wydłużać. Jest także więcej warsztatów, na które serdecznie zapraszamy, bo jest to niepowtarzalna okazja. Będą to warsztaty z reżyserii, montażu, aktorstwa, charakteryzacji, a także szczudlarskie. Nowością są również koncerty na rynku. Cieszymy się, że udało nam się pozyskać taką gwiazdę jak The Car is On Fire - informuje Małgorzata Domin, dyrektor artystyczny TARNOwidza.

Zdjęcia Piotra Mality z cyklu "Rzeka"

Największym wydarzeniem tej edycji festiwalu będzie pokaz video - artu  jak i spotkanie z samym jego autorem, wybitnym człowiekiem sztuki - Lechem Majewskim (reżyser kręconego na Śląsku "Angelusa") w Pałacu  w Rybnej. A także niespodzianka - pierwszy przedpremierowy pokaz filmu fabularnego pod ukrytym na razie tytułem i nazwiskiem autora.

W tym roku organizatorzy położyli także większy nacisk na promocję festiwalu.

- Poza plakatami w śląskich autobusach, w najbliższych dniach pojawią się billboardy w większych miastach  m. in. w Zabrzu, Chorzowie, a także w Tarnowskich Górach. Nasze miasto zostało także „opieczętowane” znaczkami TARNOwidza. Istnieje również strona festiwalu, na której można znaleźć wszystkie najważniejsze wiadomości z nim związane - informuje Stanisław Tarasek, prezes artystyczny TARNOwidza.

Podobnie jak w zeszłym roku będzie miał miejsce konkurs fotograficzny, w którym wszyscy będą mieli równe szanse, dzięki rozdawanym przez organizatorów aparatom jednorazowym. Zeszłoroczne zwycięskie zdjęcie jest plakatem promującym tegoroczną edycję festiwalu.

- Zarówno forma jak i czas organizacji tego festiwalu są bardzo trafione, ponieważ jest to ostatni tydzień sierpnia, kiedy większość młodych ludzi  wraca z wakacji i ma okazję spędzić te dni z dużą dawką kultury - kino, teatr, koncerty, wernisaże, warsztaty filmowe. Uważam, że świetnym pomysłem organizatorów przedsięwzięcia jest przejazd kolejką wąskotorową oraz oficjalne rozpoczęcie festiwalu pod ziemią Kopalni Zabytkowej - podsumowuje Mateusz Napora, uczestnik zeszłorocznej edycji TARNOwidza

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu w naszej zakładce Dzieje się. Już niebawem na łamach naszego portalu pojawi się serwis specjalny poświęcony TARNOwidzowi 2009.


MM Silesia poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto