Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie europejskich szkół odwiedzili swoich kolegów ze Śląska

Redakcja
- O naszych uczniach często mówi się, że to trudna, a może nawet i zła młodzież. Tymczasem na scenie pokazują to, co w nich najlepsze - mówi Frederic Adam ze szkoły EREA w Rennes. Jego uczniowi biorą udział w projekcie "Most nad wzburzoną wodą".

- Pomysł na stworzenie naszego partnerstwa narodził się ponad rok temu, gdy podczas seminarium kontaktowego w Niemczech spotkałem Frederica Adama ze szkoły EREA z francuskiego Rennes - opowiada Marcin Melon, koordynator projektu „Most nad wzburzoną wodą” - Okazało się, że mamy sporo wspólnego: w naszych placówkach zajmujemy się młodzieżą, która z różnych powodów nie może liczyć na opiekę ze strony swoich rodzin, mamy też wspólne metody resocjalizacji, a jedną z nich jest sztuka - dodaje.

Uczniowie sześciu szkół z sześciu europejskich państw, biorących udział w projekcie „Most nad wzburzoną wodą” mają z sobą, wbrew pozorom, wiele wspólnego. Mimo młodego wieku, mają już na koncie spory bagaż życiowych doświadczeń, wspólnie ze swoimi wychowawcami wybrali też taką samą drogę, by przygotować się do wejścia w dorosłe życie. Tą drogą są artystyczne występy. Występy tych wyjątkowych młodych artystów będzie można obejrzeć w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka”.

Coraz więcej polskich szkół bierze udział w europejskim programie partnerstwa szkół „Comenius”. Jednak ten projekt jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy bierze w nim udział placówka zajmująca się pracą z młodzieżą, uważaną za trudną. Rewolucyjny pomysł zrodził się w głowie pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie.

Marcin Melon i Frederic Adam nawiązali kontakt z jeszcze czterema szkołami średnimi: z Włoch, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii. Każda z nich pracuje z młodzieżą zmagającą się z innymi problemami, takimi jak eurosieroctwo, niedostosowanie społeczne, ubóstwo, nałogi czy zagrożenia związane ze wstąpieniem do mafii.

- Chociaż reprezentujemy różne kraje i mamy zupełnie różne doświadczenia, wszyscy uznaliśmy, że artystyczne występy, śpiew, taniec, czy aktorstwo, są sposobem, dzięki któremu możemy lepiej przygotować naszych podopiecznych do dorosłości - mówi Frederic Adam ze szkoły EREA w Rennes.

Od 7 grudnia radzionkowski Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy gości swoich niezwykłych gości. Na Górny Śląsk trafiło ponad siedemdziesięciu uczniów i nauczycieli z pięciu partnerskich szkół. Nawzajem poznawają swoją kulturę, zwiedzają region oraz wspólnie przygotowywują się do artystycznych występów.

- Motywem przewodnim naszego projektu oraz tematyką przedstawień, które przygotowują nasi podopieczni jest szacunek - mówi Marcin Melon. - Szacunek między chłopcami i dziewczętami, między dorosłymi i dziećmi, szacunek wobec ludzi reprezentujących inne kultury, rasy, narodowości. Dlatego ważnym elementem wizyty naszych gości jest, wspólna z naszymi podopiecznymi, wycieczka do Muzeum w Oświęcimiu, miejscu, które w przerażający sposób pokazuje nam, do czego może dojść, gdy zabraknie w nas tego szacunku dla drugiego człowieka - dodaje Melon.

Przedstawienia, które przygotowali uczniowe będzie można zobaczyć już dziś na scenie Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto