Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urządzenia do intensywnej terapii noworodków trafią do 5 szpitali

Redakcja
Pięć szpitali wojewódzkich otrzyma nowoczesny sprzęt do intensywnej terapii noworodków. Łącznie 17 urządzeń za kwotę 8 i pół miliona złotych.

- Zdrowie i życie mieszkańców województwa jest najważniejsze. Zakup 17 inkubatorów jest próbą poprawy sytuacji w wojewódzkiej służbie zdrowia. Musimy jednak pamiętać, że ratowanie życia najmłodszych pacjentów powinno być wsparte należytą opieką nad kobietami w ciąży – powiedział podczas uroczystości Bogusław Śmigielski, marszałek województwa.


Jedno z nowych urządzeń do intensywnej terapii noworodków


Nowy sprzęt trafi do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej, Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach.

- W szpitalach tych istnieją oddziały neonatologiczne, które posiadają II i III stopień referencyjności, tzn. zajmują się najcięższymi przypadkami (patologią). Oddziały te posiadają najlepiej przygotowaną kadrę medyczną i sprzęt medyczny oraz wykonują procedury medyczne najwyżej wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, finansujący świadczenia medyczne udzielane przez zakłady opieki zdrowotnej - wyjaśnia MM Silesii Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Umowę na 17 nowych stanowisk do intensywnej terapii noworodków podpisali Bogusław Śmigielski, marszałek województwa i Mariusz Kleszczewski, członek zarządu. W ocenie wojewódzkiego konsultanta ds. położnictwa i ginekologii sprzęt pomoże zmienić czarne statystyki.

- Województwo śląskie zajmuje niechlubne przedostatnie miejsce pod względem statystyki umieralności noworodków. Zakup inkubatorów to ogromna pomoc dla ratowania wcześniaków i dzieci z ciąż zagrożonych, to ogromny krok naprzód dla poprawy sytuacji pod tym względem - wyjaśnia prof. Anita Olejek, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

Zobacz również: Nowe centrum leczenia ginekologicznego w Sosnowcu

Zakup sprzętu medycznego ma na celu wyeliminowanie sytuacji braku nowoczesnego sprzętu medycznego niezbędnego do ratowania zdrowia i życia noworodków – wcześniaków z niską wagą urodzeniową poniżej 1000 g. Szpitale, które zostaną doposażone, dysponują sprzętem wyeksploatowanym, wieloletnio użytkowanym, a przez to awaryjnym i niebezpiecznym dla małych pacjentów. Ponadto, liczba inkubatorów zapewniających kompleksową opiekę na oddziałach szpitalnych jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Zakup sprzętu został sfinansowany ze środków z budżetu Województwa Śląskiego. Kwota to 8 499 433,39 zł.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto