MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach pokazano różne oblicza teatru Afryki

Ada
Ada
W sobotę w budynku Stolarni na terenie byłej kopalni „Katowice” odbyło się jedno ze spotkań z cyklu „Teatr Wielu Kultur”. Tym razem dotyczyło ono teatru afrykańskiego.

Rozpoczęty ok. 14.00 pokaz zainaugurowała przemowa oraz wystawa strojów, masek i fotografii. Celem całego przedsięwzięcia było zaprezentowanie dorobku kulturowego teatru afrykańskiego i jego składowych. Wśród nich wymienić można różnorakie obrzędy i rytuały jako jego mniejsze formy oraz ceremonie i widowiska jako większe. Na tym jednak oferta się nie kończy, bowiem na przestrzeni lat teatr afrykański rozwinął się na tyle, że chłonąć zaczął również współczesne formy teatralne. Pomimo sędziwego wieku stał się potężnym drzewem, które swoimi gałęziami poruszać zaczęło także tematy społeczne. W ten sposób teatr ten stał się wysublimowanym narzędziem artystycznym, spełniającym rolę zarówno zrzeszającą i kulturalną, jak również edukacyjną.

Kierunek ten zaczął kształtować się w latach 60., a jego celem było dotarcie do ludności z aktualnymi tematami tj. globalizacja czy AIDS. Podejmował również walkę z problemami Trzeciego Świata np. narkomanią, biedą czy analfabetyzmem. Ponadto teatr stopniowo wychodził poza dotychczasowe ramy i instytucjonalność, obierając drogę aktywnego uczestnictwa i komentowania zjawisk społecznych. Dało to podstawę do głębszej interakcji z widownią, a tym samym do umocnienia jego filarów.

Na spotkaniu zobaczyć można było prezentacje multimedialne, różne formy teatralne w kontekstach historii, technik artystycznych czy konkretnej problematyki. Szczególny nacisk położono na podkreślenie roli teatru jako miejsca inicjującego dialog kultur. Wykłady oraz prezentacje prowadzone było przez teatrologów i antropologów kultury, a przede wszystkim pasjonatów spuścizny Afryki. Gościem popołudnia był dr Lucjan Buchali, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, który poprowadził wykład „Stowarzyszenie Awa - sacrum czy profanum?”. Wisienką na deserze tego wydarzenia było zaprezentowanie rodzimego tańca afrykańskiego.

Następne spotkania dotyczyć będą Indonezji (21 sierpnia) oraz Karpat i Bałkanów (18 września). Wszystkie odbywają się bezpłatnie. Organizatorzy proszą jednak osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach tańca indonezyjskiego o informację z miesięcznym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmowane są w Dziale Oświatowym Muzeum Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto