MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy chcą wybrać swoje dobra kultury współczesnej

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Tychy rozpoczynają tworzenie listy tyskich dóbr kultury współczesnej. Na początek o pomoc w jej stworzeniu urzędnicy pytają mieszkańców i nie tylko - zagłosować może każdy, komu to miasto jest bliskie.

Tychy oprócz obiektów wpisanych na listę zabytków KOBiDZ, takich jako choćby zespół huty paprockiej, kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny lub zespół Browaru Obywatelskiego, mają również szereg dóbr kultury współczesnej. Urzędnicy tyskiego magistratu postanowili poświęcić tym obiektom więcej uwagi i stworzyć listę dóbr kultury współczesnej, której pozycje zostaną objęte szczególną opieką miasta.

Czym właściwie są dobra kultury współczesnej? Zaliczymy do nich pomniki, miejsca pamięci, budynki i ich zespoły, założenia urbanistyczne i krajobrazowe powstałe po drugiej wojnie światowej, a nie znajdujące się na liście zabytków objętych ochroną konserwatorską. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym definiuje dobra kultury współczesnej w następujący sposób "Są to obiekty będące uznanym dorobkiem współcześnie żyjących pokoleń, jeżeli cechuje je wysoka wartość artystyczna lub historyczna".

Polecamy również: Znamy 7 cudów architektury [Zdjęcia + Wideo]

Inicjatorami stworzenia listy tyskich dóbr kultury współczesnej są pracownicy Pracowni Planowania Przestrzennego i Architektury. - Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stwarza możliwość wskazania w mieście dóbr kultury współczesnej, a tym samym objęcia ich szczególną ochroną. I z tej możliwości korzystamy, gdyż dla Tychów utworzenie takiej listy jest kwestią istotną z kilku względów - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesia Barbara Rymer, dyrektor Pracowni Planowania Przestrzennego i Architektury w Tychach. - Duża część miasta, tzw. Nowe Tychy, została bowiem wybudowana po 1950 roku, a wskazanie dóbr kultury współczesnej ma  na celu właśnie lepszą ochronę architektonicznego i planistycznego dziedzictwa PRL-u, które przeważa w krajobrazie Tychów - dodaje

Postanowiono, że jako pierwsi w tej sprawie powinni się wypowiedzieć mieszkańcy Tychów. - Zapisy w ustawie gwarantują mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się w tej kwestii, ale dopiero w momencie publicznego wyłożenia studium - tłumaczy Barbara Rymer - My natomiast chcemy, aby punktem wyjścia do sporządzenia listy tyskich dóbr kultury współczesnej był głos mieszkańców - dodaje.

Przygotowano specjalne kwestionariusze, w których Tyszanie i wszystkie osoby, które czują się związane z miastem lub chciałby również wyrazić swoją opinię i wskazać typy, mogą wskazać swoje propozycje. Kwestionariusz można wypełnić tutaj. Można również wysyłać swoje typy pocztą elektroniczną (pisząc na [email protected]), telefonicznie pod numerem telefonu 032 325 72 91 lub też listownie na adres: Pracownia Planowania Przestrzennegoi Architektury, al. Piłsudskiego 12, 43-100 Tychy. Kwestionariusze będą dostępnę również w wybranych instytucjach publicznych.

Lista dóbr ma pomóc chronić najcenniejsze dziedzictwo PRL-u | Archiwum MM

- Mamy nadzieję, że tyszanie pochylą się nad tym problemem i postarają się wskazać obiekty czy miejsca szczególnie dla nich ważne, charakterystyczne dla miasta, mające dużą wartość. Zależy nam, aby wybór dóbr objętych ochroną gminy był wynikiem analizy zarówno ekspertów, jak i tyszan - w końcu kto może wiedzieć więcej o mieście, niż jego mieszkańcy? - mówi Michał Gramatyka, zastępca prezydenta ds. gospodarki przestrzennej.

Można głosować do 15 stycznia 2010 roku. Później wszystkie oddane głosy i ankiety zostaną zebrane, a ich opracowaniem zajmie się zespół ekspertów, który przeanalizuje typy w nich zawarte pod kątem m.in. zgodności z kryteriami nałożonymi przez ustawę. Następnie zostanie przygotowana lista proponowanych dóbr, która ponownie będzie przedstawiona mieszkańcom. - Ostateczny głos w sprawie jej zaakceptowania będą mieli radni miejscy, podczas uchwalania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta - tłumaczy Barbara Rymer..

Jest to już kolejna inicjatywa magistratu, która ma za zadanie podnieść świadomoś historycznej tyszan. W tym roku Tychy obchodzą jubileusz 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej, a działalność edukacyjną prowadzi również Muzeum Miejskie. Poprzez stworzenie listy dóbr kultury współczesnej miasto chce wskazać znaczenie konkretnych elementów architektury miejskiej w Tychach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto